Çalışırken verimliliği artırma yolları

Kısıtlı zaman aralıklarında üretkenliği sağlamak ve zamanı yönetmek önemlidir.  Yaşama zaman ayırmak için sınırlı vaktimizi en verimli şekilde nasıl kullanabiliriz? Bu konuda sizlere bazı önerilerimiz var.

Zaman yönetimi konusunda başarılı olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz fakat yapılan araştırmalar bu konuda yüz kişiden on yedi kişinin tam olarak başarılı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yaptığınız işin üstesinden gelmek ve doğru planlama yapmak için hangi işlere ne kadar zaman harcadığınızı hesaplamanız gerekir. Bir zaman tablosu tutarak kendinizi deneyebilirsiniz.

Belli aralıklarla molalar vermeniz gerekir. Çalışırken planlanmış aralar vermek işinize daha fazla yoğunlaşmanızı sağlar. Uzun görevler arası verilen kısa molalar performansınızı arttırır. Hiç ara vermeden çalışmak performansınızı düşürür.

Çalışırken belli bir tarihe odaklanmak, işi o tarihte bitirmeye çalışmak verimliliği artıran etkenler arasındadır. Bitirmek zorunda olduğunuz işleriniz için bir tarih belirleyin ve tarih odaklı çalışmayı deneyin.

Aynı anda birden çok iş  üzerinde çalışmak hiçbirinin sizin istediğiniz zamanda bitmeyeceği anlamına gelir.Çalışma verimin artırma için tek işe odaklanmak gerekir. Birden fazla işi aynı anda bitirmeye çalışmak verimliliği düşürür.

Çalışırken mükemmeliyetçilik duygusu yerine elimden gelenin en iyisini yapmalıyım duygusu hakim olmalı. İşinizi güzel bitirdiğinize inanıyorsanız, içiniz rahatsa başka bir işe geçebilirsiniz. Mükemmelliyetçilik duygusu sizi esir almasın!

Çalışırken egzersiz yapmak yoğunlaşma yetinizi ve verimliliğinizi arttırır. Haftada birkaç kez iş aralarında yürüyüş ve egzersiz yapmak gereklidir. Beyninize bol oksijen gitmesi işe yoğunlaşmanızı sağlayacaktır.

Yapılan araştırmalar doksan dakika çalışmanın etkisini ortaya koymuştur. Atletler, satranç oyuncuları, müzisyenler gibi üst düzey performans gösteren kişilerden ortalama 90 dakika çalışanların, 90 dakika üzeri çalışanlara göre daha verimli olduklarını hesaplamışlar. Ayrıca bir konu üzerinde en fazla 4,5 saat yüksek verimlilikte çalışılabilir.

Siz çalışırken yanınızdaki insanların sohbet ediyor olması sizin performansınızı azalacaktır. Böyle küçük müdahalelerden kaçınmak için çalışma alnınızın kapısını kapatarak çalışmayı deneyin. İş saatlerinizi ayarlayarak insanlarla görüşmeyi kısıtlamak gereklidir.

Çalışma ortamının güzel bir şekilde düzenlenmiş olması, çalışanların verimliliğini artırma üzerinde %15’e kadar olumlu etki yapabilir. Çalışma alanınızın hoşunuza gidecek resimler, çiçekler ya da kişisel eşyalarınız ile düzenlemeniz sizde pozitif etki yaratacaktır ve işinize de yansıyacaktır.

Whatsapp, Facebook, Instagram  bildirimleri dikkatinizi dağıtır. Çalışma saatlerinde bildirimleri kapatmak, sizi dış etkilerden korur. Yaptığınız işe odaklanmak her şeyden daha önemlidir.

Hedeflerinizi pozitif belirlemek size zaman kazandırır. Yaptığınız işe eksikliklerinden değil de tam olan kısımlarından yaklaşın. Böylece sonuçların da olumluya gideceğini göreceksiniz. Her şeyin mükemmel olmasının değil, toplamın mükemmele yakın olmasının önemli olduğunu unutmayın. Negatif düşünce enerji ve vaktinizi çalmasın.

Zaman yönetimini ve çalışma verimliliğini artırmak önemlidir. Bu konu hakkında bizim önerilerimiz bu şekilde. Siz de yorum ve önerilrinizi bizlerle paylaşabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × one =