Çocuklarda yaratıcılığı nasıl geliştirebiliriz

Yaratıcı düşünen çocuklarımız ya da yaratıcılığı yüksek öğrencilerimiz  olmasını kim istemez ki!

Yaratıcı düşünceyi geliştirmek için bizler neler yapabiliriz.

Dünyanın yaratıcı düşünen bireylere ihtiyacı var ve bu konuda birçok araştırma yapılmış. Araştırmaların sonucunda güzel ve enteresan tespitler yer alıyor.

Yaratıcı düşünebilen çocukların aileleri incelendiğinde , bu ailelerin çocuklarını kurallarla boğmadıkları görülüyor.  Çocuklarının fikirleri önemsiyorlar. Kendileri adına düşünmelerini  ve karar vermelerini destekliyorlar.

Bu aileler ahlaki değerlerin gelişimine çok önem veriyorlar. Kendi değerlerini dayatmak yerine çocuğun kendi değerlerini oluşturmasına fırsat verdikleri görülüyor.

En yaratıcı insanlar, işini zevkle yapan çocuklardan oluşuyor. Eğer çocuğunuzun  kendi  ilgisini keşfetmesine fırsat verirseniz, kendi değerlerini bulacak ortamı sağlarsanız yaratıcılığının gelişmesine yardımcı olursunuz.

Bloom, sanatçıların, bilim insanlarının, müzisyenlerin çocukluklarını incelediğinde bu çocukların içten gelen bir motivasyonla hareket ettiğini görmüştür. Aileler çocukların meraklarını ve ilgilerini kösteklememiş, desteklemiştir.

Ünlü tenisçilerin bir çoğu ilk tenis öğretmenlerinin tenisi onlar için eğlenceli hale getirdiğini söylemişlerdir.

Mozart’ın daha müzik dersleri almadan önce de müzikle bağı çok kuvvetliydi.

Ünlü orkestra şefi olan Perlman müzik okuluna kabul edilmemiş  ancak kendi kendine keman çalışmaya başlamıştı.

Thomas Edison ampülu 1001. denemesi sonucunda bulmuştur. Onu bu kadar deneme yapmaya ve binlerce saat çalışmaya iten güç nedir?

Bu sorunun cevabı merak duygusuyla beslenen tutkudur.

Nobel ödülü kazanan bilim insanları  birçok alanla birden ilgilenen insanlardan oluşuyor .Bunlar şiir, tiyatro , roman, müzik ya da sanat olabiliyor. Çok yönlü olmaları onlara farklı bakış açısı kazandırıyor. Hiç birini ebeveyni zorla kursa göndermiyor,baskı kurmuyor ya da başarıya aşırı odaklamıyor . Sadece merak duygusunu destekliyor.

Bir çocuğu yaratıcı olması için programlayamazsınız. Onlar anne ve babalarının olamadıklarını, olmak için gelmediler dünyaya.

Başarı elde etmeleri için uğraşmayı deneyebilirsiniz ama bunun sonucunda  sadece hırslı ve rekabet içinde çocuklar elde edersiniz.

Çocuklarınızın özgün düşünmelerini istiyorsanız, onları sizin değil, kendi tutkularının peşinden gitmeleri için teşvik etmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 5 =