Dünyada dershanecilik

Bu yazımızda dünyada dershaneciliğin ne durumda olduğunu sizinle paylaşmak istedik. Dünyada dershaneciliğin, her ülkede farklı bir adı var .Farklı ülkelerdeki öğrenciler de destek eğitimi almaktadırlar.

Dershanecilik  dünyada  sürekli gelişen bir olgudur. İnsanların okul  sisteminin  varlığına karşın daha çok öğrenme isteği duyması, ücretle ders alma “özel  ders”  ihtiyacını  ortaya    çıkarmıştır. Ücretle ders alma ihtiyacı  giderek  kurumsallaşmış ve “özel dershaneler “ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin merkezi bir sınava girdikleri ülkelerde dershaneciliğin yaygın olduğu görülmektedir. Öğrenciler var olan rekabet ortamında yarıştıkları için destek eğitimi almaya mecbur kalmaktadırlar. Dünyada; okullar temel eğitim, dershaneler tamamlayıcı eğitim veren kurum olarak kabul edilmektedir.

image

Özel okullara giden öğrenciler sınavlara daha iyi hazırlanmaktadır. Bütün öğrencilerin aynı sınava girecekleri düşünüldüğünde dershanecilik fırsat eşitliği sağlamaktadır. Destek eğitim bazı ülkelerde, formal eğitimden tam fayda sağlayamayan öğrencilere destek olmaktadır. Birçok ülkede dershaneler, bizim ülkemizdeki gibi kurumsal yapılanmalar içinde olmasa da bire bir veya grup halinde özel ders alma biçimiyle yaygınlaşmıştır.

Japonya, Güney Kore,  Hong Kong, Yunanistan, Japonya ve Tayvan gibi ülkelerde  merkezi sınavlarla yapıldığı için özel ders  veren  kurumlar yaygınlaşmıştır. Güney Kore’de özel derslere katılım oranı ilkokul düzeyinde %88, ortaokul düzeyinde %77, lise düzeyinde %55’tir. Kore PISA sınavlarında çok başarılı bir ülkedir. Bu  başarıda tamamlayıcı eğitimin de payı vardır. Hong Kong’ta ülke genelinde özel ders alma oranı %36’dır.

Japonya’da ise dershaneleşme oranı %55’tir. 10 milyon öğrenci dershaneye gitmektedir. Japonya’da dershane sayısı okul sayısından fazladır.

Yunanistan’da faaliyet gösteren 3000 dershane vardır. Yunanistan’ın nüfusunu düşündüğümüzde dershaneleşme oranının çok fazla olduğunu görürüz.

ABD’de dershanelerin  üst  okul  sınavlarına hazırlama ve başarıyı artırmadaki etkisi,  bu  kurumlara  ilgiyi  de artırmıştır. ABD’de “Kaplan”  adlı  bir  destek  eğitim kurumu 2000 şubeye ulaşmıştır.

OECD ülkelerine bakıldığında  özel  ders alma  oranının  fen  bilimleri  için %34, matematik için %46,6 olduğu tespit edilmiştir.

Dershanecilik bireysel ihtiyaçlara göre öğretimi düzenlemektedir ve öğrencinin girmek istediği okulu kazanmasında çok etkilidir.

Dershaneler farklı gelir grubundan öğrencilere hitap edecek alternatifler sunar ve adil rekabet ortamları oluşturur.

Üniversite sınavı kazanamayan ve sınava yeniden hazırlanacak öğrencileri gidebilecekleri bir öğretim kurumu olarak bu öğrencileri tekrar sisteme kazandırmaktadır.

Meslekte yükselme, atanma gibi konularda kursiyerlere hizmet sunar.

Bu konu ile ilgili fikir ve önerilerinizi bize iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + 11 =