Eğitim öğretim desteği

Eğitim öğretim desteği nedir?

Eğitim öğretim desteği öğrencilere belirli tutarda yapılan para yardımıdır.

Önceki  yıllarda öğrencilere,eğitim öğretim desteği ödemesi olarak,  2 bin 680 lira ile 3 bin 750 lira arası eğitim öğretim desteği verilmişti. Geçtiğimiz yıl  600 öğrenci başvuruda bulunmuştu fakat 230 bin öğrenci bu destekten yararlanmıştı.

2014-2015 öğretim yılında yalnızca devlet okullarından özel okula geçen öğrenciler teşvik almıştı.

2015-2016 öğretim yılında özel okulda okuyan öğrenciler de teşvik aldılar.

Yeni eğitim öğretim döneminde özel okullarda okuyan öğrencilere eğitim öğretim desteği verilmeye devam edilecek.

meb

Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki  yıl okul öncesi, ilkokul, ortaokul, liseler ve temel liselere gidecek 350 bin öğrenciye teşvik vermeye hazırlanıyor.

Okul öncesi eğitime devam eden öğrencilerden 48-66 aylıklar, eğitim-öğretim desteğinden yararlanabilecekler.

Öğrencilere teşvik parası verilirken; 

Öğrencilerin başarısı,

Ailenin geliri,

Öğrenim gören kardeşleri,

Anne babanın durumu,

Disiplin cezası,

Şehit çocuğu korunmaya muhtaçlık durumuna göre değerlendirme yapılıyor.

Veliler teşvik için e-okul üzerinden belirlenen tarihler arasında, öğrencinin kayıtlı olduğu okul müdürlüklerine,eğitim öğretim desteği başvurusu yapılacaktır. TEOG yerleştirme sonuçlarının ilanından önce, 8. sınıf öğrencileri, kayıtlı bulundukları okul müdürlüklerinden başvuru yapması gerekiyor. Yerleştirme işleminden sonra başvuracaklar ise kaydoldukları okullardan başvuru yapacak.

İlkokul, ortaokul ve orta öğretimde okuyan ve teşvik almaya hak kazanan öğrenciler eğitim kademesinin sonuna kadar bu haktan yararlanıyor. Örneğin lise 1’de teşvik kazanan öğrenci, lise sonuna kadar teşvikten yararlanabiliyor.

Başvuran öğrenciler teşvik verilecek okullar listesinden 15’ini tercih listesine alıyor. Yerleştirmeler puan üstünlüğüne göre yapılıyor. Listesindeki okullardan birine yerleştirilen öğrenci teşvik almaya hak kazanıyor.

Başvuru sırasında hangi belgeler isteniliyor?

1)Uluslararası olimpiyatlarda, ulusal düzeyde ve il genelinde yapılan yarışmalarda alınan derecelerin belgeleri

2)Ailenin, nisan, mayıs, haziran aylarından herhangi birinin toplam gelir durumunu gösteren belge ve kira gelir tahahhütnamesi

3)Üniversite öğrencisi kardeşlerin öğrenim durumunu gösteri belge

4)Açık öğretim ve askeri okullarda öğrenim gören kardeşlerin öğrenim durumunu gösterir belge

5)Vazife başında vefat eden MEB personeli belgesi

6)Harp ve vazife malulü sayılanlar ile haklarında koruma, bakım veya barınma kararı verildiğine dair belge istenmektedir.

Sağlanan özel okul teşviği, gündeminde özel okul olmayan orta gelir grubundaki ailelerinde bu olasılığı değerlendirmelerine sebep oldu. Özel okullar da fiyatlarını yeniden değerlendirmek zorunda kaldılar. Ailelerin koşullarını zorlaması ile özel okul fiyatları 9 -12 bin TL aralığında ulaşılabilir fiyatlara geriledi.

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, şu an eğitim gören yaklaşık 15 buçuk milyon öğrencinin, 1 milyon 150 binin özel okul öğrencisi olduğunu vurgulayarak, özel okullaşmada yüzde 45,71 oranında artış olduğunu kaydetti. Devlet’in 2020 yılında özel okullaşma oranını %15’e çıkarma hedefi düşünüldüğünde bu teşviklerin artacağını bekleyebiliriz.

 

Bu konuyla ilgili fikir ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × four =