Ergenlerin beyin gelişimi

Beyin, hayatta kalmamız için, bizi yöneten, en gelişmiş organımızdır. Hayatta kalmamız beynin esas görevidir ve beyindeki bütün işlevler bunun için kurgulanmıştır. Bu nedenle bazen bizim için gerçekliği çarpıtır, savunma mekanizmaları oluşturur. Beynimiz sürekli olarak bizim işimizi kolaylaştırmaya çalışır.

Etkileşim, insan beynini şekillendiren en önemli etkendir.

Bebeğin dünyaya geldikten sonra çevresiyle ve ailesiyle  olan etkileşimleri, bireyin beyin gelişiminde en önemli dönemdir. Fazla miktarda bağlantıyla doğduğumuz için budanma denen bir sürece ihtiyacımız olur. Kullandığımız bağlantılar  beyinde korunur ve kullanılmayan bağlantılar hızla kaybolur. Bu, beynimizin gelişmesi için gerekli bir süreçtir ve bir kayıp değildir. Ama  gereken bağlantıları koruyamayacak kadar zayıf çevrelerde büyüyen çocuklar için bu durum olumsuzdur.

Gençlik döneminde ise hormonlar yönetimi ele geçirir.

Gençleri bağlasanız durmazlar, duyguları gel git halindedir. Bunun temel bir sebebi var. Beynin özellikle ön bölümü ergenlik süresi boyunca çok hızlı gelişir. Beynin ön bölümü, bizim insani işlevlerimizi kontrol eden yerdir. Temel dürtülerimizi ve etkilerimizi  beynin orta kısmı kontrol eder. En alt kısımda yer alan beyin sapı dediğimiz bölümde ise , nefes almamız ,kalp atışımız, yutmamız gibi temel refleksleri kontrol eden kısımlar bulunur. Ön beyinin gelişmeye başlamasıyla insanoğlu temel dürtüleri nasıl kontrol edebileceğini öğrenir. Ergenlik dönemi, üst beynin, alt beyini  kadar kontrol edebildiğini test etme sürecidir. Beyin etrafıyla sürekli çatışarak hayatı öğrenmeye çalışır. Kendini dener, risk alır veya fevri davranabilir. Sınırlarını yavaş yavaş öğrenip yeni bağlantılar kurmaya başlar.

Amerikalı bir adamın başına gelenler çok ilginçtir.

Bu demiryolu işçisinin  görevi patlayıcı yerleştirmek ve yol açmaktır. Bir gün işini yaparken elindeki patlayıcı erken patlar ve bu sırada beynin ön bölümü büyük oranda dışarı çıkar. Kazadan sonra herkes onu öldü sanırken birkaç dakika sonra ayağa kalkar.

Arkadaşları senin ölmüş olman gerekirdi, beyninin büyük bölümü yerde derler. Ama o hayır bende bir şey yok, der. Adamın  beyninin  ön tarafı uçmuş olmasına rağmen konuşmasında ve yaşantısında sıkıntı yaşanmaz. Fakat pansumanları bitip de hayata karıştıktan bir iki hafta sonra bütün karakterinin değiştiği fark edilir.

Artık geleceğe dair bir endişesinin olmadığı, evine ailesine bir aidiyetinin olmadığı, ahlâk kurallarına hiçbir bağlılığının kalmadığı, ama aklını da yitirmemiş bir durumda olduğu görülür. Mesela sokağa tuvaletini yaptığında hiç utanmamaktadır. Kendini kontrol, sosyal uyum ve iletişim becerilerinin tamamı ön beyin ile beraber yok olmuştur.

Beynin ön kısmı bizi kontrol eden kısımdır.

Gençler yavaş yavaş kendini kontrol etmeyi öğrenmektedir. Beynin içinde hücreleri birbirine bağlayan, bağlantı sistemi büyümeye devam etmekte ve yetişkin beyni ortaya çıkmaktadır. Şu anda ergenlerin içine bulunduğu durum böyledir. Kişiliğin oturmaya başladığı dönem, birey olarak toplumda yer almaya başlanan dönem ergenlik dönemidir.

Eğitimcilerin ve ebeveynlerin beyinin işleyişiyle ilgilenmesi gerekmektedir. Böylece çocuklarımızı ve gençlerimizi anlamamız kolaylaşacaktır. Ergenlerimizin beyin gelişimini anlamak onların davranışlarını anlamamıza yardımcı olacaktır.

Bu konuyla ilgili görüş ve önerilerinizi bize yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 14 =