İnternetten ders anlatma devri

Eğitimin amacı, genç insanların çevrelerindeki dünyayı anlamalarını ve bu dünyayı kendi içlerindeki dünyayla bir araya getirmelerini sağlamaktır.

Testler ve yeterlilik üzerine aşırı vurgu yapıldığı şu günlerde çocuklarımızın sistemli bir şekilde konuları anlamaları ve soru çözmeleri gerekiyor.  TEOG ,YGS gibi sınavlarda iyi çalışan çocuklar başarılı oluyor. Bu sınavlar bir sıralama sınavı öne geçen kazanıyor.

Bu zorlu sınavlarda öğrencilerin desteğe ihtiyacı  olabiliyor. Okuldaki öğretmeninden ya da kurstaki öğretmeninden farklı bir öğretmene ihtiyaç duyduğu anda internetten ulaşabileceği çok sayıda öğretmenin olması  öğrenciler  için büyük bir imkandır.

Dershaneler öğrencilerin sınavlara hazırlanırken en büyük yardımcısıydı. Ancak dershanelerin  kapandığı şu günlerde internetten öğretime ulaşabilmek öğrencilerin en büyük desteği olacaktır.

İstediğimiz her hangi bir ürünü bile internetten getirtebiliyoruz. Neden eğitimi internetten almayalım?

Ulaşım günümüzde gerçekten çok zaman alan bir olay.  Yolda  zaman harcamadan  online olarak derse  ulaşabilmek öğrenciler için büyük bir fırsattır.

Öğrenci okula o gün gidemedi diyelim. Sonrasında arkadaşından notları alır. Bazı yerleri okuyamaz ya da okusa da anlayamaz ve o konuyu sağlıklı bir şekilde öğrenemez. Bunun yerine katılamadığı derse  canlı bağlansa ya da kaydedilen dersi dinleyerek konuyu öğrense sizce nasıl olur?

Öğretmenler ise istedikleri öğrenciye ya da öğrencilerle  kararlaştırdıkları zamanda ders anlatabilecek.

Sadece öğretmenlere ve öğrencilere özel sosyal  ağ sayesinde ilişkiler kurulabilir. Tanışıklık sağlanabilir, paylaşılan dosyalarla eğitime katkı sağlanabilir.

Gençlerin arasındaki iletişimin çoğunluğu sosyal ağlarda gerçekleşiyor. Bu  yüzden gelecekte sosyal ağ kullanımın artıp bütün yaş grupları arasındaki iletişimin temel birimi olması muhtemeldir.

Dünya ülkelerini incelediğimizde, son yıllarda Asya ülkelerinden Singapur eğitimde başarısı yükselen bir ülkedir. PISA sınavlarında gösterdiği  performansla bu başarıyı somutlaştırmıştır.

Son günlerde Singapur hükümeti teknolojiyi ve sosyal medyayı eğitimde daha iyi kullanmanın yollarını arıyor ve buna yatırım yapıyor. Hükümet stratejisinin bir bölümünü de sosyal medya oluşturuyor. Ülkede eğitim, ekonomik hedeflere ulaşmanın temel taşlarından biri olarak görülüyor.

Bu sosyal ağların kullanımları ve dijital okuryazarlık sayesinde düşünceler ve yenilikler, dünya üzerinde eskiden olmadığı kadar hızlı bir biçimde yayılmaktadır.

Maksinet olarak yapmak istediğimiz eğitime yenilikçi, dünya ile paralel ilerleyebileceğimiz bir yapı kazandırmaktır.

Canlı olarak ders anlatım teknolojisiyle güçlendirilmiş dersanlat.com  öğrencilerin ve öğretmenlerin buluşma noktası olacaktır.

Heryerde eğitim ,öğrencilerin birbiri ile ve öğrenci öğretmen arasında  iletişimi sağlayacaktır. Türkiye bir ilk olan “ eğitime özel sosyal ağ” ortaya çıkacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 3 =