Mooc nedir?

Kitlesel çevrimiçi açık ders anlamına gelmektedir (MOOC). Farklı konularda öğrenmeyi destekleyen çevrimiçi bir yapılan derslerdir ve internet bağlantısı olan herkese açıktır. MOOC kurslarının amacı dünyanın farklı yerlerinden eğitimci ve öğrencileri bir araya getirebilmektir.

Bu sistem üzerinden verilen dersler kitlesel özellikte olup dünyanın her yerinden milyonlarca insan aynı dersi alıp aynı ders hakkında tartışıp hatta aynı ders üzerinden dosya paylaşımı yapabiliyorlar. Dünyanın başka yerlerindeki öğrenciler aynı ödevi beraber yapabiliyorlar.

MOOC  sisteminde öğrencilere not verilmiyor. Önemli olan öğrenebilmek, kavrayabilmek, keşfedebilmek yani öğrenmeyi  öğrenmek. Gerçekten öğrenmek isteyen ve hayat boyu eğitimini sürdürecek bireylerin yetişmesi için çok güzel bir fırsat.

Öğretmenler kendi derslerini kaydedip kendi içeriklerini yükleyerek öğrencilerine ödev verebilirler. Öğrenciler sistem üzerinden zihin güçlerini arttıracak açık oturumlar, tartışmalar ve münazaralar yapabiliyor.

Eğitici videolar ve kaynaklar öğrencilerin her yerden ulaşabilecekleri ve istedikleri kadar tekrar edebilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Her öğrenci kendi öğrenme hızına göre öğrenebilecektir. Farklı materyaller ile çok çeşitli ve zengin içeriklerle dersler desteklenmektedir.

Öğretmenler için yararlı bir platform. Dersler hakkında bilgi edinmek, öğrendiklerini meslektaşlarınla paylaşmak, başkalarını eğitmek ve kendi sorularına cevap bulmak, paylaşımda bulunmak gibi imkanlar sunmaktadır.

British Council “IELTS Programı” kursu, açılışından itibaren katılan 440.000’in üzerinde öğrenci ile dünyanın en büyük MOOC kursu olma rekorunu kırmıştır. MOOC 2012 yılından sonra olan açık kaynak patlamasının sonucu Sarmaşık Ligi üniversitelerini herkes tarafından erişilir hale getirdiğinden, The New York Times gazetesi 2012 yılını MOOC yılı ilan etmiştir.

2030’lu yıllarda artık bugünkü anlamda okulların olmayacağı, ortaokul ve lise eğitiminin büyük bir kısmı tamamen teknoloji destekli ve bireyselleşmiş bir eğitim olacağı öngörülmektedir. Okul ortamlarında öğrencilerin sosyalleşmesi açısından tiyatro, resim, müzik, beden eğitimi dersleri yapılacak. Diğer dersler internet üzerinden yapılacak. Eğitim süreçlerinin daha küçük modüllerden oluşacağı sistemde,uzun uzun okuma metinleri yerine konuya özgü kısa videolardan faydalanarak öğrenme gerçekleşecektir.

Bonus :

 

Siz de mooc hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 4 =