Özel okul seçimi

Öğrencinin  var olan potansiyel gücünü ortaya çıkarabilmesi ve sahip olduğu bilgi ve beceriyi kullanabilmesi  çok önemlidir. Okul seçimi, çocuğunuzun eğitim hayatının yanında sosyal hayatını da şekillendirecek bir karar aşamasıdır. Okulun hangisi olduğuna karar verebilmek elbette anne babalar için zor bir seçimdir.

Eğitimcileri iyi tanımak gerekir.

Çocuklarınız için özel okul seçerken, çocuklarınızı bütün özellikleriyle tanıyacak ve onlara rehberlik edebilecek eğitimcilerin olup olmadığına bakın. Gerçekten eğitimci ruhlu kişilere teslim edin ve çocuğunuzun ilgi, yetenek, başarı düzeyi ve ihtiyaçlarını belirleyin.

Yapabileceğimiz en iyi şey onu psikolojik olarak engellemeyecek, ezber yerine özümseyerek öğrenme gerçekleştirecek, özgür düşünce etrafında yetiştirecek bir öğretmen ve bu süreci yönetecek bir müdür bulmaktır.Bu nedenle iyi okul ancak iyi öğretmen ile olur.

Bir öğretmenin nasıl bir eğitimci olduğunu belirleyen en önemli şey deneyimidir. Öğretmenin okuttuğu sınıflardan ebeveynler ile görüşmek öğretmeni tanımak konusunda size yardımcı olacaktır.

Özel bir başarısı ve yeteneği olan çocuğunuza devlet okulunda sunulmayan bir hizmet özel okulda sunulabilir. Bu da sizin tercihinizi olumlu yönde etkileyebilir.

Okulun imkanları

Özel okulların öğrencilerine sundukları tesislerin başında; kütüphaneler, sportif ve kültürel alanlar, bilimsel laboratuvarlar gibi alanlar gelmektedir.Futboldan yüzmeye, tenisten okçuluğa kadar geniş bir çerçevede sportif imkanları öğrencileri için bünyelerinde barındıran özel okullar böylece her yönden gelişmiş bireyleri toplum hayatına kazandırır.

Teknolojik sınıf donanımları, internet bağlantısı, akıllı tahta kullanımı gibi pek çok araç gereç eğitim ortamında öğrenme ve öğretme sürecini olumlu etkilemektedir. Bu tür donanımları okul ortamlarını gezdiğinizde görme şansınız bulunmaktadır.

Sınıf mevcutları

Birçok ebeveyn için çocuklarını kolejlere göndermelerinin en önemli nedeni sınıf mevcutlarıdır. Ülkemizde yüksek doluluk oranlarına sahip sınıflarda, eğitim yapmak, çok zor hale gelmektedir. Özel okulların, 25 kişiyi geçmeyen sınıflarda eğitimlerine devam etmesi birçok veliyi özel okul tercih etme noktasına getirmektedir.

Sınıf ne kadar kalabalık olursa öğrenci, öğretmene o kadar az maruz kalır. Çocuğun akranlarından öğrenmesi en güçlü öğrenmedir. 8, 10 kişilik sınıfta bu gerçekleşmez. Sürekli öğretmen kontrolü olur. Yetişkinle bu kadar direkt ilişki kurmak çocuğun gelişmesi açısında iyi değildir. Okul öğrenme ilişkisi kurma alanıdır. Bir sınıfın içerisinde akademik güçte öğrenen çocuklar ve kinestetik zekası yüksek olan çocuk gibi her türde çocuk  birbirini desteklemelidir. Sınıf mevcudu 20 ila 25 kişi arasında olması en sağlıklı sınıf ortamıdır.

Kolejlerin verdiği fırsatlar

Öğrencilerine daha iyi hizmet verebilmek adına birçok özel okul onları sosyal hayata ve iş dünyasına hazırlayacak dersleri müfredatlarına ekleyebilmektedir. Böylece günün değer ve şartlarına uygun bireyler yetiştirme fırsatı bulmaktadırlar. Ebeveynlerin tercihlerinde üst sıralarda olmalarının başlıca nedeni de bu tarz bir hizmeti sorunsuzca sunabilmeleridir.

Özel okulda eğitim gören bir öğrenci kolejinin markası ile bir ömür boyu beraber yol alacaktır. Aldığı eğitimin adı olan kolej ismi birçok kapıyı ona açan önemli bir anahtar olacaktır. Aldığı eğitim, kişisel performans değerlendirmelerinde kolej mezunu öğrenciyi öne geçirecek adımlar olmaktadır.

Kolejler öğrencilerini içinde yaşadıkları toplumun bir bireyi olarak görmekte ve toplumsal değişime öncülük edecek kişiler olarak onlara önemli bir eğitim verdiklerinin farkındadırlar. Ebeveynler ise çocuklarının en iyi eğitimi, en iyi araçlarla aldıklarının huzurunu yaşamaktadırlar. Akademik yeterlilik, müfredat esnekliği, sportif kültürel tesislerin eğitime hizmeti, öğretmenlerin yeterliliği ve fiziksel şartların yüksekliği çocuklarının iyi bir eğitim alması için yeterli ekipmanlar olduğunun farkında olan veliler kolejleri tercih etmektedirler.

sistem-img-1Kolejlerin kullandıkları okul yönetim sistemi

Ölçme ve Değerlendirme Birimi, Program Geliştirme ile Eğitim Teknolojisi  gibi bölümler bir eğitim kurumunda olmazsa olmaz destek birimlerdir. Öğrenme süreçlerinin tasarlanması, planlanması, programa uygun öğrenme materyallerinin ve ölçme araçlarının geliştirilmesi süreci üzerinde durulması gereken önemli bir kriterdir.

Tercih edeceğiniz kolejin kullandığı okul yönetim sistemi;

Öğrencinizin eğitim sürecini yakından izlemenize,

Öğrencinizin okula giriş çıkış saatlerini takip etmenize,

Ödevlerini ve notlarını görmenize,

İhtiyacı olan eğitimi okul saatleri dışında canlı ders olarak alabilmesine,

Okul içi sosyal ağ ile eğitimcilerle işbirliği içinde olmanıza fırsat verir.

kolejsis-logo

 

Kolejsis okullara bu imkanı sağlamaktadır.Kolej yönetiminde kolejsis‘i kullanan kurumlar bir adım öne çıkmaktadır.

 

Okulları mutlaka ziyaret edin

Son yıllarda birçok okul velilere bu önemli karar aşamasında yardımcı olmak ve aynı anda çok sayıda anne-babaya kurumunu tanıtmak amacıyla “Okul Tanıtım Günleri” düzenlemektedir. Bu genel toplantılarda okulun eğitim sistemi anlatıldığı gibi okulun fiziksel ve sosyal olanaklarını görme fırsatı da olmaktadır.

Okul ziyaretlerini mümkün olduğunca okulda eğitim-öğretimin olduğu zamanlarda yapılması velilere mümkün olabildiğince her şeyi gözlemleme fırsatı vermektedir. İlk izleniminiz sizin için önemli bir ipucudur bu nedenle ayrıntıları kaçırmamaya çalışın. Güvenlik görevlisinin sizi karşılama biçiminden, öğrencilerin kıyafet ve davranışlarına, çevre düzenlemesinden, temizliğine kadar gözlem yapmak sizlere okul hakkında pek çok ipucu verecektir.

Anne babalara çocukları için düşündükleri okulları mutlaka ziyaret etmelerini ve yüz yüze bilgi almalarını önermekteyiz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 − four =