Pısa testi ve dünyadaki önemi

Pısa testi nedir? PISA Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı  olarak adlandırılmıştır. Dünya çapında yapılan bir test olup öğrenciler hakkında bilgi edinmemizi sağlamaktadır. Üçer yıl arayla 15 yaşındaki öğrencilere uygulanmaktadır. PISA çalışmasının amacı eğitimin gelişmesini  sağlamaktır. Ülkeler arasında öğrencilerin başarısını karşılaştırmak ve test etmektir. Bu test ülkelerin 21. yüzyıl eğitim gereksinimleri açısından ne kadar  performans gösterebildiğini ortaya koyan bir değerlendirmedir. Sorular eleştirel ve analitik düşünme becerilerine dönük hazırlanmaktadır.

Üç yılda bir yapılan PISA testleri 2000, 2003, 2006, 2009 ve 2012 yıllarında uygulanmış olup en sonuncu test 2015 yılında yapılmıştır.2012  Pısa sonuçları aralık 2013’te duyurulmuştur. Pısa 2015 sonuçları daha açıklanmamıştır.

PISA 2012 yılı testlerinde 65 ülke ve yaklaşık 510 bin öğrencinin sonuçları değerlendirilmektedir. 2012 sonuçlarına göre ilk 5’te yer alan ülkeler: Çin, Singapur, Hong Kong, Kore, Tayvan.  Türkiye PISA 2012’de toplam 65 ülke arasında genel ortalamada 45. sıradadır.

Türkiye, Matematik’te  44, Okuma – Anlama Becerilerinde 42., Fen Bilgisi’nde ise 43. sıradadır. Bu sıralama ise OECD ortalamasının çok altındadır fakat Türkiye’nin 2003’ten bu yana genel ortalaması yıllık yüzde 3 oranında artmıştır ancak bu artış öğrencilerin üst düzey matematiksel becerilerine yansımamıştır.

pısa türkiye grafik

Pisa Testi Yıllara Göre Puan Gelişim Grafiği

Matematikte öğrencilerin yarısı  matematiksel temel kavram sorularını çözmüştür fakat daha karmaşık ilişkiler kurmaları gereken, analiz ve sentez sorularında,  öğrencilerin sadece yüzde 5.9’u başarılı olmuştur.Üst düzey soruları çözen öğrenci sayısı çok azdır.

Pısa sınavı sorularında, okuma becerisinde  çok sayıda çıkarımın olduğu ve detaylı  karşılaştırmaların yapılması gereken soruları çözmekte öğrenciler zorlanmıştır. Uzun metinleri içeren bu tarz  soruları cevaplayan öğrencilerin sayısı  yüzde 1’in altındadır.

tablo pısa

 

Türkiye, puan ve ilerleme açısından değerlendirildiğinde ortalama performansını yükseltmiş olmasına rağmen sıralamadaki yeri değişmedi. Türkiye sınava ilk katıldığı günden itibaren sürekli aşama kaydeden birkaç ülkeden bir tanesidir. Bu bir başarıdır. Ancak başarısızlık, geçen zamana rağmen PISA kültürünün bu ülkede yeteri kadar yerleşememesidir . Bu sonuçlardan da anlaşılacağı üzere ezberci eğitimden, yapılandırılmış eğitime tamamen geçmenin gerekliliği aşikardır.

PISA sonuçları değerlendirildiğinde eğitim sistemleri  ve eğitim teknolojileri  ön plana çıkıyor. OECD’nin vurguladığı eğitimde inovasyon , PISA sonuçlarının ele alındığı tüm çalışmalarda belirtiliyor. Yapılan son çalışmalar gösterdi ki, inovatif eğitimi önemseyen  ülkelerin PISA performansı  artmıştır. PISA testinde puanı artan ülkeler ise teknolojiyi eğitimde kullanan ülkelerdir.Güney Kore başarılı teknoloji entegrasyonu yapmıştır. 2009’dan itibaren okullar hızlı internet alt yapısına sahiptir, öğrenciler online kitaplar kullanmaktadır. Singapur’daki okullar da teknolojiyi başarılı bir şekilde entegre ettiklerini  görüyoruz.

Eğitimde teknoloji kullanımı konulu yazımızı sizinle daha önceden paylaşmıştık. Bu yazımız da anlattıklarımızı gözden geçirebilir ve pisa testin de daha üst sıralara çıkabilmenin yolları hakkında bizlerle bu yazımız altından yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × five =