Teknolojinin eğitimdeki önemi

Teknoloji artık sınıflara girmeye başladı. Akıllı tahtalar ve çoklu dokunmatik LCD(etkileşimli) tahtalar okullarda kullanılıyor. Bu duruma yeni nesil öğrenciler çok kolay uyum sağladılar. Öğrenciler teknolojik araç gereçleri kullanmakta oldukça iyiler. Öğretmenlerin bir kısmı ise hala bu teknolojiye alışma sürecindeler. Teknolojiye adaptasyon sürecinde öğretmenlerin teknolojiye karşı geliştirdikleri tutum  ve kullanma  becerileri doğal olarak öğrencilerinin teknoloji kullanımını ve tutumunu da etkilemektedir.

Büyüyerek devam eden teknolojinin her geçen gün etki alanını artmaktadır. Teknolojinin gelişmesindeki asıl amaç ise insan hayatını kolaylaştırmaktır. Teknoloji bilgisayar ve internetin hayatımıza girmesiyle yeni bir okuryazarlık türü  “teknoloji okuryazarlığı” kavramı ortaya çıkmıştır. Bilgi toplumu olmanın yolu eğitimden geçtiği için öğretmen ve öğrenci bu sistemin en önemli değişkenleridir. Okullar bilginin merkezi olmalıdır. Okullar sayesinde bizim öğrencilerimiz, eğitim bölgesi farkı gözetmeksizin dünya çocuklarıyla aynı seviyede olmalıdır.

Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi Dergisi Sayı: 30’ da yayımlanan bir araştırmanın sonuçları şöyledir:

Öğretmenlere anket çalışması yapılmıştır. Sorulara verdikleri yanıtlara göre  öğretmenler, teknolojik araç gereçleri derslerinde alıştırma ve tekrar amaçlı kullanmaktadır. Bu kullanım sonuçu öğretmenler öğretimlerinde daha çok kabiliyet kazanmış olup eğitimde teknoloji kullanımının faydasını görmüşlerdir.

Bu çalışmadan elde edilen diğer bir önemli sonuç ise öğretmenlerin sınıf içinde teknoloji kullanım oranlarının yüksek olduğunun gözlenmesidir. Öğretmenlerin derslerinde teknolojiyi kullanmaları ve bunda istekli olmaları öğrencilerin teknolojiye bakışında çok büyük etkisi vardır. Bilgi toplumu olma yolunda öğretmenlerin dijital çağın gereklerine uygun öğrenme etkinlikleri tasarlamaları ve geliştirmeleri Uluslararası Eğitim Teknolojisi Topluluğu (ISTE) standartlarına göre bir öğretmenin sahip olması gereken özelliklerindendir .

Teknolojinin eğitimle bütünleştiği günümüzde ,Maksinet olarak biz öğrenci ve öğretmenlere yarar sağlamak amacıyla “dersanlat ve diğer projelerimizi ” geliştirdik. Dersanlat canlı eğitim platformudur. Öğretmenler zaman ve mekandan bağımsız ders anlatabilirler. Öğrenciler istedikleri öğretmenden,  istedikleri  konudan ders alabilirler. Öğrenciler isterlerse tek başlarına,  isterlerse grup halinde öğretmenleriyle  canlı,  eş zamanlı ders yapabilirler.  Veliler ise güvenilir bir şekilde çocuklarının zorlandığı konuda, tercih ettikleri bir öğretmenden ders  aldırabilirler. Veliler için çocuklarına özel ders aldırmak zorlu bir süreçtir. Önce tanıdık güvenilir  bir öğretmen bulmaları gerekir, daha sonra ücret konusunda  anlaşma sağlanmalıdır. En önemlisi ise zaman problemi, öğretmenin öğrencinin evine gidebilecek zamanını ayarlaması lazım. Bizim sistemimizde:

  • zamandan kazanç var,
  • farklı öğretmen seçenekleri mevcut
  • ders ücretleri şeffaf.

Düşünün çocuğunuzun yarın sınavı var ve anlayamadığı bir konuda yardım alması gerekiyor yada anlayamadığı soruları çözdürmesi gerekiyor. Dersanlat.com’a girerek çocuğunuzun sıkıntılarını çözebilirsiniz.

dersanlat-logo

 

Dersanlat ekibi olarak biz öğrencinin başarısını artmasını, öğretmenlerin ders vererek kendilerini geliştirmelerini ve kazanç sağlamalarını, velilerin istedikleri özel derse çok kolay ulaşmalarını  temenni ediyoruz.

Sizde eğitimde teknolojinin önemi hakkında aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle görüşlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olacağız.

Yorumlar 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × four =