Yaz tatilini nasıl geçirmelisiniz?

Yaz tatilinde çocuklar neler  yapmaktan mutlu oluyorlar? Yaz tatilini nasıl değerlendirmeliyiz? Herhangi bir kursa yazdırmak gerekli mi?

Çocuklar için önümüzde uzun bir yaz tatili var.Yaz tatilinde ne yapmalıyız? Bu sürecin dinlenerek, keyifle ve verimli bir şekilde geçirilmesi bir sonraki eğitim öğretim yılı için motivasyon kaynağı olacaktır.

Tatili en verimli ve güzel geçirmek için ne yapmalıyız, bir çok veli bu konuyu düşünüyor. Bu konuda birçok araştırma yapılmıştır.Çocuklara  en sevdikleri etkinliklerin  neler olduğu soruluyor ve tercih yapmaları isteniyor. Çocuklar en sevdikleri etkinliğin parkta ya da bahçede oynamak olduğunu belirmişlerdir. Mutfak aletleriyle yemek pişirmek ve yemek pişirme oyunu oynamak  çocukların en çok tercih ettikleri etkinlikler arasındadır.

cicek cocuk

Bahçede oynamak, toprakla şekiller yapmak ve ağaca tırmanmak çocukların en çok zevk aldığı aktiviteler arasındadır. Hayvanlarla ilgilenmek ve onları beslemek çocukları çok mutlu etmektedir. Toprağa çiçek dikmek ve meyve toplamak, yapmaktan hoşlandıkları etkinlikler arasındadır.

Çocuklara sorulduğu zaman uzun saatlerini arabada geçirerek  gittikleri geziler yerine çocukların basit açık hava aktivitelerinden çok daha fazla zevk aldıklarını söylüyorlar. Çocuklar  hayvanat bahçesine gitmek , tamir yapmak ve şişme bir havuzda oyun oynamayı istediklerini dile getirdiler. Bilgisayar  oyunu oynamak ise en az sevilenler arasında olması çok ilginçtir.

Çocuklara sorulduğunda büyük çoğunluğu mahalle parkında oynamayı, daha önce hiç gitmedikleri yerlerde oynamaya tercih ettiklerini söyledi. Çocuklar günlük hayatta düzenden ve günlük monotonluktan hoşlanıyorlar. Yetişkinlere sorulduğunda ise en güzel  çocukluk anılarının arkadaşlarıyla oynamak  olduğunu ifade ettiler.

Tatil planı yaparken çocukların tercihlerin göz önüne alınmalıdır. Aktivite için öneri sunarak  tercihi çocuğa bırakabilirsiniz. Onlara fırsat vererek zamanlarını kendilerinin planlamasını sağlayabilirsiniz. Zamanı yönetmek çocukları geliştirecektir. Kurs tercihini çocuğunuza bırakabilirsiniz eğer gerçekten gitmek istediği bir kurs varsa onu destekleyebilirsiniz. Ama sadece ebeveyn istediği için çocuğu kursa göndermek çok sağlıksız bir davranıştır.

Tatilde öğrenciler için güzel bir ders programı oluşturulmalıdır.Yaz tatili ders çalışma programı sayesinde bilgiler taze kalacaktır.Hem çalışmaya hem eğlenmeye yeterli zaman ayrılmalıdır.

Tüm aile fertlerinin bir arada olabileceği etkinlikler düzenlenebilir. Pikniğe gitme, birlikte aile oyunları oynama, açık havada vakit geçirme, müzik dinleme, film izleme beraber yapılacak etkinlikler arasında sayılabilir.

Çocuğunuzun ilgi duyduğu alanlara yönelik kitaplar okunabilir. Küçük yaş çocuklar için özellikle görselliğin ön planda olduğu zengin içerikli kitaplar seçilebilir. Kitap okumak için özellikle bir okuma zamanı oluşturulmalıdır. Çocuklar bu zamanın, tüm aile  için kitap okumaya ayrıldığını bilmelidir. Daha sonrasında ise kitaplardan öğrenilen bilgilerin paylaşıldığı bir ortam oluşturulmalıdır.

Tatilde gezdiğiniz yerlerde, çocuğunuzdan ilginç bulduğu, ilk kez gördüğü veya yeni öğrendiği bir şeylerin fotoğrafını çekmesini isteyebilirsiniz. Daha sonra albüm oluşturabilirsiniz.

Bunlar bizim önerilerimiz siz de bu konu ile fikirlerinizi, yorumlarınızı bize yazabilirsiniz.

Ailecek keyifli ve verimli bir tatil geçirmeniz dileğiyle iyi tatiller.

kaynak:http://www.slcu.cam.ac.uk/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + four =