Yurtların Genel Problemleri ve Yurtsis

Yurtlarda kalan öğrencilerin sorunlarını genel problemlerini tespit etmeye çalışarak bu konu üzerinde sizlere çözüm önerileri sunmak istedik. Öğrencilerimizin daha güvende, daha mutlu ve daha memnun olması için gerekenleri yazımızda belirttik.

Ülke genelinde MEB’e bağlı toplam 447,573 öğrenciye hizmet verebilen 4,686 yurt (orta ve yükseköğrenim) bulunmaktadır.  Yurtlarda kalan öğrencilerde yurttan beklentilerini ve memnuniyet durumlarını tespit etmek amacıyla yapılan  araştırmada öğrencilerin sıkıntıları belirlenmiştir. Öğrenciler sunulan kaliteden çok somut özelliklere önem veriyorlar.Bu önem verdikleri özellikleri kısaca “Yurt binası”, “ekipman”, “araç-gereç” ve “yurt personelinin fiziksel görünümü” olarak özetleyebiliriz.

Küçük bir odada kalabalık olarak yaşamak öğrenciler açısından büyük bir problem. Eşyalarını koyacak dolabın dar olması ve odanın güneş görmemesi öğrencilerin sıkıntıları arasındadır. Yurt odaları tasarlanırken ferah güneş gören odaların olması, öğrencilerin eşyalarının sığacağı dolapların olması öğrenciyi memnun edecektir.

Öğrencilerin büyük çoğunluğu öğün atlamadan, yeteri ve düzenli beslenmektedir. Ama araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin yaklaşık % 20’si düzenli beslenmiyorlar. Düzenli beslenmemenin sebepleri sorulduğunda; yurtlarda çıkan yemekleri beğenmemeleri, yeterli zamanlarının olmaması, kantinde alternatifin az olması ve geç uyanmaları gibi sebepler göstermişlerdir.

Yurtlarda yemek menüleri oluşturulurken öğrencilerin de fikrinin alınması önemlidir. Öğrencilerin tercih ettiği yemekler; karbonhidrat, protein ve yağ oranına göre dengeli bir şekilde düzenlenebilir. Böylece öğrenciler öğün atlamamış olurlar.

Veliler için ise çocukları başka şehirde öğrenimini devam ettiriyor olabilir. Uzakta olan çocuğu için endişelenebilir, çocuğunu takip etmek isteyebilir. Bu durumda yurt ve veli arasında kuvvetli bir iletişim olması gerekir. Veli ne zaman isterse yurtta iken çocuğuna ulaşabilmelidir. Çocuğunun yurda girip girmediği sms ile veliye bildirilmelidir. Çocuğunun yurdun giriş-çıkış saatleri dışında yurtdan izin alabilmesini online olarak kontrol edebilmesi çok önemlidir. Bu durum güven verici bir ortam sağlayacaktır.

Yurt yöneticilerine büyük iş düşmektedir. Birçok insan çocuklarını size emanet etmiştir. Hem yönetimi, idareyi çok iyi sağlamak  hem de güvenliği çok iyi sağlamak gereklidir.

Yurt yöneticilerinin, velilerin ve öğrencilerin işlerini kolaylaştırabilmek için ve onları memnun etmek için yurtsis’i geliştirdik. Yurtsis  Maksinet‘in  yurt yönetim sistemine odaklanmış bir projesidir .

 

 

Yurt yöneticisiyseniz  birbirinden farklı yararlı modüller ile yurdunuza teknolojiyi getirecek ve  ve birçok faydasını göreceksiniz. Öğrencilerinin tüm bilgilerinin kayıt altına alınmasını sağlayacaksınız. Mobil destekli yoklama sistemiyle yurtta bulunması gereken saatte yurda gelmemiş öğrencilerden anlık bildirim alabileceksiniz. Kurumlarınızın ön muhasebesini tutabilecek, gelir, gider, kasa, fatura vb. işlemlerini yönetebileceksiniz. Tahsilat modülü ile velilerden para toplamak işinizi kolaylaştıracaktır.

Veliler ise çocuğunun yurda giriş-çıkışından haberdar olacaklar. Çocuğunun kantin harcamalarını görebilecek ve yönetimini sağlayabilecekler. Çocuğunun yurt yöneticilerine mesaj gönderebilecek veya anlık sohbet başlatabilecekler .Çocuğunun yurdun giriş-çıkış saatleri dışında yurtdan izin alabilmesini online olarak cep telefonundan bile kontrol edebilir.

Yurtsis’i kullanmaya başladıktan sonra işlerinizin çok kolaylaştığını fark edeceksiniz. Velilerin içi rahat edecek, öğrenciler için güvenilir bir ortam oluşacak. Yurt yönecileri, yurtlarını kolaylıkla yönetebilecekler.

Araştırma kaynak : http://dergipark.ulakbim.gov.tr/kdeniz/article/viewFile/5000046876/5000044171

Sizde yurtsis kullanmak isterseniz veya yurtsis hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz www.yurtsis.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + seven =